Ortodontik tedavi ile dişlerinizin düzeltilmesi gülüşünüzü güzelleştirir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu tedavi aynı zamanda ağız sağlığınız korunmasını da sağlar. Dişleriniz düzgün sıralanmadığında fırçalanmaları zorlaşır, çürük ve dişeti problemi oluşma riski artar.

Ortodontik tedavide iki tip braket kullanılmaktadır. Bunlardan biri metal braketlerdir. İkincisi ise diş renginde porselen ya da plastikten yapılmış olanlardır. Bunlar çok yakından bakılmadıkça farkedilmezler ve böylece tedavi süresince oluşabilecek estetik rahatsızlıkları önlerler.

Genellikle çocuklarda ortodontik tedavi sürekli dişlerin tümünün süt dişlerinin yerini aldığında başlar. Bununlal birlite bazı vakalarda tedaviye erken başlamak sonradan oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi ve çene yüz gelişiminin yönlendirilmesi açısından önemlidir.

Tedavi süresi birçok faktöre bağlıdır.bunlardan biri ortodontik düzensizliğinizin şiddetidir. Tedavinizin en kısa sürede en iyi şekilde tamamlanabilmesi için hekiminizin uyarılarını dikkate almalı ve kontrol randevularınızı aksatmamalısınız.

Ortodontik tedavi için bir yaş sınırı yok. Yaş ilerledikçe ortodontik apareyler daha yavaş etki gösterir. Ancak günümüzde 60 yaş üstünde ortodontik tedavi gören birey sayısı gitgide artmaktadır. Çünkü yaş ilerledikçe sağlığımıza daha fazla dikkat etmek zorundayız ve ağız sağlığı da bunun bir parçasıdır.

Şeffaf Plaklar ile Ortodonti

Günümüzün gelişen teknolojisi sayesinde braketler ve teller olmadan  sadece şeffaf plaklar ile de ortodontik tedavi yapmak mumkundur. 3 boyutlu simulasyon programlariyla tedavi planlaması yapıldıktan sonra hastaya ozel olarak üretilen, neredeyse görünmeyen  şeffaf plaklar  sayesinde diş dizileri düzeltilebilir.

Detaylı bilgi icin www.invisalign.com