İmplant herhangi bir nedenden dolayı kaybedilmiş olan doğal dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köklerdir. Genellikle vücut dokularıyla en uyumlu en az alerjik olan ve en az reaksiyon oluşturan madde olan titanyum dan yapılırlar İmplantın yapılış amacı; diş eksikliklerinin olduğu durumlarda hastalara daha rahat bir kullanım ve daha iyi bir estetik sağlamaktır.

Çeşitli sebeplerle kaybedilen dişler için önerilen güncel tedavi yöntemlerinden biri de implant uygulamalarıdır. İmplantlar komşu dişlere zarar vermeden diş eksikliklerinin giderilerek kaybedilen estetik ve fonksiyonun yerine konulmasını sağlar. Günümüzde kaybedilen dişlerin yerine yapılan implantlar sayesinde tam dişsiz ağızlarda bile sabit porselenler ile diş eksikliklerini son derece estetik ve sağlıklı olarak çözmek mümkündür.

Yaklaşık olarak 30-60 dk. süren ve lokal anestezi altında yapılan bir işlem ile çeneye implant yerleştirilir. İster tek diş, ister birden fazla diş eksikliğinde veya tam dişsizlikte ,eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her vaka için implant kullanılabilir. Yeterli kemik miktarı olmadığı durumlarda ise ileri cerrahi teknikler ile önce yeterli miktarda kemik oluşması sağlanır ve implantlar böylelikle uygulanabilir.

İmplantın uygulanmasının yapıldığı durumlar hangileridir?

• Bir veya daha çok diş eksikliği olan ve çenedeki boşluğun yanındaki dişlerin köprü yapmak için kesilmesinin istenmediği durumlar .

• Çenenin en arkasındaki dişin olmadığı ve dolayısıyla köprü yapılamayan durumlar. Bu durumdaki hastaların çoğunun hareketli protez kullanmak istememesi nedeniyle implant yapılarak daha kullanışlı olan implant destekli porselen köprü kullanılabilir…

• Tamamen dişsiz çenelerde total protez kullanılmasının mümkün olamadığı veya hasta tarafından istenmediği durumlar. Bu durumda her çeneye implant yerleştirilerek bu implantların üzerine çeşitli tarzlarda protezler yapılır.

Tedavi Süreci

İmplant tedavisi ortalama olarak 2-4 ay arasında tamamlanmaktadır. Çoğunlukla eksik dişlerin yerine uygun sayıda implant yerleştirildikten sonra 8-10 hafta kemiğin iyileşme süreci beklenir ve daha sonra protez yapımı safhasına geçilir.Bazı hastalarda dişlerin çekimini takiben aynı seansta implant uygulanması ve aynı gün içerisinde üzerine geçici veya kalıcı dişlerin yapılması mümkün olabilir.

İmplant cerrahisi her aşaması üç boyutlu görüntüleme üzerinde özenle planlanan ve cerrahi kılavuzlar sayesinde işlem sonrası ağrı ve şişliğin minimize edilebildiği bir cerrahidir.

Diş implantları lokal anestezi altında çene kemiğine yerleştirilirler. Bu nedenle operasyon sırasında ağrı duymazsınız. Operasyondan 3-4 saat sonra anestezinin etkisi geçtiğinde hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrıları azaltmak için doktorunuz size ağrı kesici tavsiye edecektir.

İşlemden sonra hastalar çoğunlukla birkaç gün içinde normal beslenmelerine geri dönebilirler.