Kompozit Dolgular

Kompozit dolgular çürük, kırık veya estetik amaçlı olarak, dişlerin tedavisinde kullanılabilen dişin kendi rengini taklit edebilen dolgulardır. En önemli avantajları estetik olmalarıdır.Kompozit dolgular sadece çürük sonucu oluşmuş kavitelerin restore edilmesi için kullanılmaz aynı zamanda hastanın görünümünden memnun olmadığı durumlarda dişin renginin ve formunun değiştirilmesi için de kullanılabilir.

Bu dolgular tabaka tabaka uygulanır ve özel bir ışık kaynağı ile sertleştirir.

Porselen Dolgular

Porselen dolgular ağız dışında indirekt olarak hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Dolgu için şekillendirilmiş kavitenin ölçüsü dijital olarak alındıktan sonra özel bir yazılımla tasarlanarak aynı seansta bilgisayar destekli bir kazıma ünitesi ile hazır porselen bloklardan üretilir ve dişe yapıştırılır. Özel teknik ve  hassas çalışma gerektirirler.

Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur. Ayrıca bu porselenler dişin sertliğine en yakın ve dişeti ile en uyumlu malzemelerdir.

Özellikle ciğneme yükü olan dişlerde ve büyük madde kayıplarında, kompozit dolgu veya kuron(kaplama) yerine daha uzun ömürlü oldukları için tercih edilebilirler.